Barvy, které zvýší produktivitu na pracovišti

Psychologie barev již dávno dokázala, že nás barvy ovlivňují. Lidé si tak volí do domácího prostředí své oblíbené barvy. V podstatě se jimi obklopují. Jak je to však s volbou barev do kanceláře? Může opravdu výběr barev způsobit, že budou zaměstnanci klidnější, kreativnější nebo dokonce produktivnější?

 

Samozřejmě, že ano. Každá z barev má své psychologické účinky. Je dokázáno, že odstíny mohou mít hluboký vliv na produktivitu na pracovišti. Jestliže tedy chcete své zaměstnance motivovat, může to být opravdu jednoduché. Správný výběr barvy stěny je může motivovat ke kreativitě nebo naopak způsobit větší soustředění.

 

Jakou barvu tedy do kanceláře vybrat? To samozřejmě nelze říci obecně. Záleží na druhu pracovního prostoru. Potřebujete kreativní prostor? Nebo potřebujete v zaměstnancích vyvolat pocit rychlé energie, naléhavosti? Právě podle vybírejte konkrétní barvy.

Malířství Praha

Jednotlivé barvy a jejich vliv na pracovníky

 

Modrá – Modrá je asi nejoblíbenější barvou na pracovišti. Vyvolává totiž pocit efektivity a pohody. Pokud vyberete správný odstín. Musíte však být opatrní. Modrá by také mohla být ponurá nebo působit chladně. To by určitě nebylo to, co jste hledali.

 

Šedá – Zdá se vám šedá ponurá? Je to však barva, která ovlivňuje pořádek. Je to neutrální barva, která vytváří pocit rovnováhy a vybízí k lepšímu soustředění. Zabraňuje rozptylování zaměstnanců a snadno splyne s nábytkem. Podobně jako u modré je však důležité ji zvolit spíše v teplých tónech. Jinak hrozí, že bude kancelář ponurá, smutná a také chladná. A to nechcete. V takové prostředí by  se zaměstnancům dobře nepracovalo.

 

Zelená – Je to obecně harmonická barva, která má uklidňující charakter. Je spojená s přírodou. Navozuje menší únavu očí než základní barvy. Je to tedy barva vhodná pro zaměstnance, kteří mohou trpět na únavu očí poté, co se dlouhou dobu koukají do monitoru počítače. Opět je nutné si dobře rozmyslet, jaký odstín zvolit. Hodí se například světle zelenkavá.

 

Žlutá – Možná se vám zdá, že žlutá je moc odvážná. Pravděpodobně si ji představujete hlavně v kuchyni. Ale žlutá je barva, která dokáže rozproudit kreativitu. Je to skvělá barva pro prostory, kde je nutná spolupráce. Navíc je to barva, která podporuje štěstí. I tato barva může pomoci unaveným očím. Pokud ji nechcete využívat přímo na stěny, zkuste ji alespoň začlenit do interiéru jiným způsobem.

 

Bílá – Je to klasický barva, kterou má většina kanceláří. Není to však špatně. Bílá vyvolává pocit pořádku a čistoty. Navíc je opravdu mnoho odstínů bílé. Čistá, zářivá nebo slonovinová v teplých odstínech. Opravdu není jen jedna nudná bílá. Navíc bílé stěny lze doplnit barevnými doplňky. Židle, závěsy, pohovky, polštáře a další věci pak mohou být různě barevné.

 

Červená – Je to stimulující barva, která podporuje energii. Dokonce je prokázané, že zvyšuje průtok krve. Stejně jako žlutou ji lze použít jako akcentní barvu. Příliš mnoho červené barvě v místnosti totiž může také zvýšit hladinu stresu a vést k namáhání očí.

 

Jak vybrat správné barvy

Vybrat správný odstín barvy do kanceláře může být opravdu složitý úkol. Zvláště, pokud se snažíte sladit stěny se stávajícím nábytkem a dekoracemi. Samozřejmě je třeba vzít v úvahu několik faktorů. Nejen psychologii barev. Důležitá je také velikost celého prostoru a roli hraje také osvětlení kanceláře. A v neposlední řadě je také nutné se ohlížet na vaši firemní identitu.

 

Osvětlení kanceláře

Zmínili jsme, že na výběr barev má vliv také osvětlení. Právě osvětlení samozřejmě může mít také vliv na produktivitu a navíc ovlivňuje vzhled barev. Pokud máte chladné zářivkové světlo, možná budete chtít zvolit i chladnější barvy. Mícháním chladného osvětlení a teplých barev může způsobit, že bude prostor buď tmavý nebo světlý.

Zavolejte na pomoc odborníky

Pokud potřebujete profesionální ruku při výběru barvy, pak se nebojte obrátit na profesionály. Zkušený malíř vám poradí s tím, jakou barvu je vhodné do konkrétního prostoru vybrat a samozřejmě může také prostor profesionálně vymalovat. Díky dlouholetým zkušenostem vám malíř poradí také s kombinací barev na stěnu a osvětlení.