Jak pečovat o vymalované stěny

Malování není zrovna oblíbená činnost. A to ať už si byt malujete svépomocí nebo si na tuto práci najímáte odborníky. Každý z nás má malování spojené s nutností generálního úklidu, stěhování nábytku a dalších nepříjemných činností. Pokud tedy chcete, aby bylo nutné malovat co možná nejméně, je třeba o čerstvě vymalované stěny dobře pečovat. Ano, stěny si stejně jako například podlaha nebo okna zaslouží vaší péči. Jak udržet barvu na stěnách v co nejlepším stavu po delší dobu? Podívejte se, co je třeba udělat.

 

Zbavujte se prachu

Prach je všudypřítomný. Neustále je kolem nás zas a zas. Nejvíce ho ulpí na kobercích či jiné podlahové krytině a na pohovce. Zeď se však před prachem také nikam neschová. Prach se na nich také usazuje. Jestliže chcete, aby stěny zůstaly čisté a vy jste dýchali opravdu čistý vzduch, pak je vhodné jednou za měsíc stěny utřít suchým hadříkem nebo vlhčenou mikrovláknovou utěrkou. Hodí se také prachovky s prodlouženou rukojetí. Skvělou zprávou je, že se tak zbavíte nejen prachu, ale také všudepřítomných pavučin, které otravují život zejména v zimním období.

 

Malířství Praha

Skvrny vždy ihned odstraňte

Nejen pokud máte doma děti, jsou stěny v ohrožení. O nechtěné skvrny na stěnách se mohou postarat domácí mazlíčci nebo je nedopatřením způsobíte sami. Skvrny od čaje, kávy, vína nebo pokrmů mohou být na první pohled opravdu ostrašující. Pokud však zasáhnete včas, můžete předejít katastrofě. Vždy je dobré nejprve místo otřít vlhkým hadříkem. Vhodné je přidat trochu jemného mýdla. Nejde to? Nevěšte hlavu. Ještě máte možnost vyzkoušet speciální čisticí prostředky pro malované povrchy. Pokud nepomůže toto, pak už zřejmě nezbývá jiná možnost než vymalovat znovu.

 

Stejně tak jako skvrny od jídla se občas na stěně mohou obejvit profesionální kresby vašich dětí. Někdy se na stěně objeví jen pastelky, jindy fixy nebo temperové či jiné barvy. Nejprve se dvakrát nadechněte a pokuste se nekřičet. Co se stalo, stalo se. Opět zkuste vlhčený hadřík. Přidejte sodu bikarbonu, měla by zabrat. Dětem potom vysvětlete, že stěny nejsou vhodným místem pro projevování jejich talentu. Je možné se domluvit na jedné stěně, kde budou moci děti malovat bez omezení. Případně zvažte pořízení samolepící tapety, která funguje jako tabule. Na tu pak děti budou moci bez omezení malovat. Případně taková zeď může fungovat jako nástěnka na rodinné vzkazy. Tapeta má výhodu, že je omyvatelná a funguje jako klasická černá tabule.

 

Pravidelně stěny kontrolujte

Možná to zní zvláštně. Když v domě nebo bytě žijete, stěny máte přece pořád na očích. Ano, to je pravda. Při zběžném pohledu si však nemusíte některých proměn všimnout. Minimálně jednou za čtvrt roku je proto vhodné si stěny prohlédnout zblízka a opravdu důkladně. A co na stěnách máte hledat? Oděrky, drobné škrábance nebo praskliny. Pokud je objevíte, snažte se předejít jejich šíření. Rychlý zásah by mohl zabránit dalšímu poškození a nutnosti brzkého malování. Pro takové případy je vhodné mít doma zbytky původní barvy.

 

Větrání je opravdu důležité

Zejména v koupelně, na toaletě nebo v kuchyni je důležité správně větrat. Ve vlhkém prostředí by se mohla barva začít ze stěn loupat. To by však byl v podstatě ten nejmenší problém. Vlhké prostředí je také dobrým domovem pro plísně. Ty však nejsou dobré pro vás a vaše zdraví. Zvažte proto, zda není vhodné použít do vlhkých místností antibakteriální nebo rovnou protiplísňové nátěry. Na počátku to bude sice o něco větší investice než do klasického nátěru, ale určitě to stojí za to. Speciální nátěry váš domov budou chránit po dobu několika let.

 

Chraňte stěny před sluncem

Sluníčko pravděpodobně miluje téměř každý z nás. Přímé sluneční světlo však nesvědčí barvám na stěně. Může mít totiž vliv na stálost barvy. Přímé sluneční světlo může být příčinou blednutí barev. Používejte proto záclony, závěsy nebo žaluzie, které zamezí přímému oslunění stěn. Důležité je to zejména pokud máte na stěnách tmavší odstíny barev.

 

Pozor na chemikálie

Skvrny na stěnách jsou nemilé. Pokud je však chcete odstranit, nikdy nepoužívejte abrazivní nebo silně chemické prostředky. Ty by mohly stěny poškodit a nebo dokonce zcela odstranit barvu.

 

Vyberte vhodný nátěr

Na trhu je opravdu velké množství nejrůznějších barev a nátěrů. Některé jsou více odolné proti špíně a nečistotám, takové se hodí především do chodeb a dětských pokojů. Vhodnější jsou také vždy barvy s vysokým leskem. Lépe se totiž čistí. Do vlhkých prostor pak zvažte použití antibakteriálních nebo protiplísňových barev.

 

Pokud si nejste jisti, jakou barvu zvolit a jak se o ní následně starat, obraťte se na odborníky. Ti vám vždy rádi poradí nejvhodnější řešení. Stejně jako s výběrem vhodné barvy vám odborníci rádi poradí také s odstínem do konkrétní místnosti. A v neposlední řadě na malířích můžete nechat také kompletní práci. A to od přípravy místnosti až po závěrečný úklid. Pokud si zavoláte firmu, o nic se nemusíte starat. Tedy kromě péče o čerstvě namalované zdi až do dalšího malování.