Zdědili jste starý dům, který je příliš vlhký a jsou v něm plísně? Nebo se plíseň na stěnách objevila ve vašem domě? Pak je důležité se plísně efektivně zbavit. Samozřejmě je nutné problém řešit komplexně. Jeho součástí je však také nepříjemný zápach, který je výsledkem růstu mikroskopických spor plísní uvolňující těkavé organické sloučeniny. Často se s tímto nepříjemným zápachem setkáváme ve vlhkých prostorách jako je koupelna nebo kuchyně. Samozřejmě se může objevit i ve sklepě, více nás však bude trápit právě v obytných místnostech.
Nejprve se plísně zbavte
Nejdůležitějším krokem je najít a také odstranit zdroj plísně. Je jasné, že pokud neodstraníte plíseň, ale budete ji jen nějakým způsobem zakrývat, zápach nezmizí nebo se bude neustále vracet. Podívejte se tedy na rozsah plísně a prozatím se snažte v místnosti větrat. Pokud to z nějakého důvodu nejde, pak pořiďte odvlhčovač. Až zdroj plísní identifikujete, tak důkladně vyčistěte postižené oblasti.
Pokud je plíseň například na obkladech, pak použijte kartáč a směs vody a bílého octa. Jestliže jde o klasickou zeď, postup je na počátku v podstatě stejný. Poté je potřeba vše vysušit. U zdi je však možné, že bude plíseň uchycena hlouběji. Otázkou tak je, zda nebude vhodnější namočenou zeď rovnou oškrábat. Poté můžete nanést nátěr. Ideálně by mělo jít o speciální protiplísňový nátěr. Nezapomeňte na větrání po celou dobu prací. A také na ochranné pomůcky.
Jistě víte, že plísně mohou způsobovat alergické reakce nebo astma. A tak je více než vhodné při jejich odstraňování používat rukavice, ale také masku na obličej nebo respirátor a na oči ochranné brýle. Ideální je také pracovat v dlouhém rukávu a dlouhých kalhotech, jelikož na plíseň může reagovat i pokožka.
Na řadě je neutralizace zápachu
Pak už je na řadě zbavit se také zápachu, který plíseň zanechala v prostoru. Existuje samozřejmě hned několik možností, jak se zápachu z plísní zbavit. Je jen na vás, kterou možnost si zvolíte.
Roztok z octa – Stejně jako na odstranění plísně ze zdi, i proti zápachu můžete využít ocet smíchaný s vodou. S ním postříkejte postižené oblasti a roztok můžete také nechat rozmístěný v miskách. Ocet má dezinfekční vlastnosti a dokáže neutralizovat zápach. Výhodou metody je, že je čistě ekologická a dostupná opravdu pro všechny.
Jedlá soda na textil – Zápach z plísní se mohlo dostat opravdu všude. A je pravda, že nejvíce se pachy usazují v matraci, sedačce nebo koberci. Na tyto věci je vhodné nasypat jedlou sodu a nechat působit. Po několika hodinách stačí bohatou vrstvu sody vysát klasickým vysavačem. Soda by měla absorbovat všechny pachy a také osvěžit vzduch v celé místnosti.
Esenciální oleje – Možná se vám zdá, že esenciální oleje by měly přijít na řadu až po octu nebo sodě. Klidně to tak můžete udělat. Nicméně difuzér může opravdu pomoci i samostatně. Esenciální oleje mají totiž nejen krásnou vůni, ale také antifungální vlastnosti. Zejména pokud zvolíte eukalyptus, levanduli nebo tea tree olej.
Vzduchové čističe – Existují samozřejmě také speciální čističky vzduchu, které si do domácnosti můžete pořídit. Pokud opravdu uvažujete nad touto profesionální variantou, pak je potřeba investovat do opravdu kvalitního čističe vzduchu s HEPA filtrem.
Jak předejít další plísni
Máte vyhráno, plíseň je pryč a nepříjemný zápach z plísně také. Nyní je důležité tento stav trvale udržet. Co je tedy potřeba udělat proto, aby se plíseň do vaší domácnosti už nikdy nevrátila? Důležité je pokusit se trvale snížit vlhkost v domácnosti. Toho docílíte tím, že budete pravidelně a často větrat. Jestliže to například v koupelně není možné, je potřeba zlepšit ventilaci. Případně uvažovat o zakoupení odvlhčovače, který bude v prostoru stabilně umístěný.
Jestliže je problém v netěsnící střeše nebo oknech, je potřeba tyto věci opravit. Pokud zjistíte, že zdroj vlhkosti je jakýkoliv únik vody, je nutné zkrátka situaci řešit. Jinak se plísně v bytě opravdu nezbavíte a bude se k vám pravidelně vracet jako nezvaný host. Řešení někdy může být složité a zdlouhavé, ale jinou možnost, než odstranit příčinu vlhkosti opravdu nemáte.
Existuje však ještě jeden důležitý bod, a to je pravidelný a důkladný úklid vlhkých prostor. V rizikových místnostech ako je kuchyň nebo koupelna je důležité udržovat pořádek. Veškeré povrchy je potřeba pravidelně utírat, aby se na nich nemohla hromadit vlhkost. Hovoříme hlavně o kuchyňských deskách nebo sprchových koutech, ale také například o podlahách v těchto rizikových místnostech. Důležité je také nechat důkladně vysychat ručníky, předložky nebo kuchyňské utěrky. Není vhodné je ponechávat složené a tím také vlhké delší dobu.
Vliv na znovuobjevení plísní má také výběr barvy. Jak již bylo řečeno, je vhodné vybrat na vymalování speciální protiplísňovou barvu. Ta může výrazně snížit riziko rozmnožování plísně. Důležité však je, aby před nanesením barvy byly povrchy opravdu čisté a také suchý. Důležité je provést základní nátěr a následně ještě jeden.
Nejste si jistí, že to zvládnete sami? Potřebujete poradit s výběrem správné barvy a jisti v kramflecích si nejste ani s postupem prací? Chcete, aby bylo vše provedené profesionálně? Obraťte se na nás, rádi vám s bojem proti plísním pomůžeme a prostory pro vás vymalujeme. Naši profesionální malíři vám dokáží poradit nejlepší možný postup a spolehnout se můžete, že nátěr bude kvalitní.
Protiplísňový nátěr se do vlhkých prostorů může nanášet také preventivně. Pokud potřebujete odbornou pomoc s malířskými pracemi, napište nám nebo zavolejte.