Jak vhodně vymalovat podkrovní byt

Podkrovní byty a pokoje mají své výhody a nevýhody. Stoprocentně jde vždy o útulné a romantické prostory často s krásnými výhledy. Šikmé stěny v pokojích dávají interiéru zcela jiný rozměr. Na první pohled se může zdát, že díky sešikmení stěn je prostor v pokoji menší. To ano, ale také díky šikminám dostává prostor opravdu zajímavý ráz.

 

Je fakt, že zařídit podkrovní pokoje je trochu náročnější. Často nelze využít klasicky dostupný nábytek a je nutné sáhnout po individuálním řešení. To však stoprocentně dává zelenou kreativitě. Pamatujte si, že je dobré využít prostor na maximum. S vybavením se váže také vymalování prostoru. I to může být v podkroví trochu náročnější než v klasické místnosti. Věděli jste, že malování podkrovních bytů má svá nepsaná pravidla?

Malířství Praha

Správné barvy jsou základ

Pochopitelně vám nikdo nemůže diktovat jakou barvou si máte vymalovat obývací pokoj a jakou barvu zvolit do ložnice. Je však dobré dbát na některá doporučení týkající se odstínů a sytosti barev. V podkroví je třeba mít vždy na paměti, že tmavé barvy prostory zmenšují. A to v podkrovních pokojích není žádoucí. Už tak jsou totiž na pohled menší než klasické pokoje. Myslete tedy na to, že je dobré, aby stěny pokud možno zůstaly světlé. A nejde jen o optické zmenšování prostoru. Do podkrovních pokojů jde často také méně světla. Tmavá barva by prostor poměrně ztmavila. A dostatek světla je opravdu důležitý. Sluneční paprsky se budou mnohem lépe odrážet od světlých tónů barev než od těch tmavých.

 

Zdá se vám tedy, že máte s barvami útrum a jedinou možností je nechat stěny čistě bílé? Tak to však rozhodně být nemusí. Pochopitelně, že u klasického bílého nátěru můžete zůstat, rozhodně to však není jediná možní varianta. Těch je naopak spoustu. Ačkoli se to tak nemusí zdát. Do podkroví se skvěle hodí například různé odstíny žluté barvy. Ta prostor stoprocentně rozzáří a dodá u šmrnc. Stejně tak můžete s klidným svědomím sáhnout po světle oranžové barvě. Pro dívky lze zvolit jemný odstín růžové nebo fialové a chlapcům se bude pravděpodobně líbit zelená nebo modrá. Vždy je však vhodné, aby šlo o světlejší odstíny těchto barev. Do ložnice se pak hodí například béžová nebo krémová. Možností je i světlá šedá, dobře si to však rozmyslete.

 

Tmavé barvy? Za určitých okolností ano

Hovořili jsme sice o tom, že tmavé odstíny barev se do podkrovních pokojů příliš nehodí, ale není to striktně dané pravidlo a je možné je použít. Vždy je však v takovém případě vhodné se držet pravidel. Nelze vymalovat celý podkrovní pokoj tmavě. Působil by stísněně a ponuře. Zkuste nechat šikmé stěny světlé a tmavé odstíny použijte na nejdelší rovnou stěnu v pokoji, případně na dvě protilehlé rovné strany. Uvidíte, že i jedna nebo dvě stěny dodají pokoji šmrnc a energii.

Dvě barvy působí opravdu zajímavě

V případě, že nechcete, aby stěny pokoje působily monotónně, je vhodné si vybrat dvě barvy, kterými stěny vymalujete. Jak jsme již zmiňovali, šikminy by měly zůstat světlé. Ideálně třeba bílé. A ve stejné barvě je vhodné vymalovat také strop. Svislá stěna pak může mít jinou barvu. Prostor nebude jednotvárný, bude vypadat opravdu zajímavě a vy se v něm pravděpodobně budete cítit opravdu příjemně.

 

Využití pokoje je důležité

Nejen v případě podkrovních pokojů, ale také u klasických místností je vždy důležité myslet na to, k čemu bude daný prostor sloužit. Jde o pokoj pro děti? Pokud v něm budou trávit nejen dny při hře, ale také noci, je lepší vybrat chladnější odstín barev. Podobné pravidlo patří také v případě ložnice. Barvy by neměly být příliš syté a agresivní. To se na spaní nehodí. Naopak jemné odstíny jsou to pravé. Světle modrá, jemná zelená nebo fialková. Ostatně vybírat lze ze všech jemných pastelových barev. A do dětského pokoje klidně na klasickou malbu přidejte ještě ozdobné samolepky. V podkrovním pokoji můžete na jejich nalepení využít právě také šikmin a vytvořit tak například hvězdnou oblohu.

 

Naopak pokud hledáte barvy vhodné do obývacího pokoje, klidně sáhněte pro výraznějších barvách. Nebude vadit, pokud bude jedna stěna vymalovaná červenou nebo oranžovou. V případě, že obývací pokoj využívate spíše jako prostor k relaxu jsou vhodné také spíše jemnější tóny.

 

Tapety do podkroví

V podkrovním bytě můžete samozřejmě využít také tapety. Jejich nabídka je opravdu široká a tak je rozhodně z čeho vybírat. Myslete však na to, že tapety se hodí jen na rovné stěny. Opět je ideální zvolit jednu rovnou stěnu a na tu umístit tapetu. Je na vás, zda bude jednobarevná, budou na ní nějaké vzory nebo půjde o moderní fototapetu. Chcete mít v ložnici les? Nebo se raději budete koukat na vrcholky hor? Možná vás potěší probouzet se každý den s vycházejícím sluncem před sebou. Jen jedno pravidlo je třeba dodržet. Pokud je výrazná tapeta, ostatní zdi by již měly být jen světlé a střídmé.