Jak vymalovat pokoj? Přinášíme vám odborné rady

Jak vymalovat pokoj

Otázku jak vymalovat pokoj si v průběhu života pokládá snad každý z nás. Správně zvolená barva stěn v pokojích může dodat celému interiéru svěží vzhled a rozjasnit jej. Zásadně také bude ovlivňovat to, jak se v jednotlivých pokojích budeme cítit. Pokud chcete nezávaznou kalkulaci našich služeb, rádi Vám ji připravíme. Pokud uvažujete spíše nad malování svépomocí, podělíme se s Vámi o několik důležitých rad.

Co si připravit?

  1. Zakrývací fólie a maskovací páska – ideální pomocníci pokud nechcete uklízet celou místnost od pokapané barvy
  2. Kbelík, štětec, váleček, tyč k malířskému válečku – kompletní výbava pro malování, se kterou zvládnete nanést barvu i do rohů
  3. Stěrka k vyrovnání nerovností na zdi – je možné, že ji potřebovat nebudete (pokud ano, spotřeba je cca 1,5kg/m2)
  4. Penetrace – nezbytná pro zpevnění povrchu před malováním (počítejte se spotřebou cca 1kg/6-10m2 dle savosti podkladu)
  5. Barva – u bílé i barvené je spotřeba cca 1kg/11m2, nedoporučujeme natírat jednou hustou vrstvou ale spíše dvěma až třemi vrstvami s nižší hustotou barvy

Nejdříve si připravte místnost na malování

Těžký nábytek a vybavení přesuňte v ideálním případě do středu místnosti, aby se Vám uvolnila maximální plocha stěn. Lehký nábytek a drobnosti přesuňte do jiné místnosti. Podlahu zakryjte igelitovou folií nebo ideálně kartonem pro 100% jistotu aby se podlaha nepoškodila. Páskou přelepte podlahové lišty, parapety, zásuvky a vypínače.

Opravte spáry

Pokud se na zdi objevují spáry, je potřeba je vyškrábat, odstranit z nich prach, navlhčit a vyplnit stěrkou nebo tmelem. Pokud se na zdi objevuje omítka, která se odlupuje, tuto omítku strhněte a případně dostěrkujte, abyste po aplikaci barvy dosáhli jednolitého vzhledu. Po aplikaci stěrky či tmelu nechte opravené místo vyzrát a vyschnout. Po vyschnutí je možno aplikovat penetraci, která sjednotí savost podkladu, a na zdi se nebudou objevovat mapy.

Pusťte se do malování

Nejdříve přetřete rohy, místa kolem vypínačů a s výmalbou válečkem začněte od stropu. Ideálně od okna, abyste dobře viděli případnou nerozetřenou barvu. Poté pokračujte se stěnami a pamatujte na to, že první nátěr nesmí být příliš hustý. Pokud budete řešit navazování dvou barev, vždy nechejte první barvu nejdříve zaschnout.

Dokončovací práce

Před aplikací druhé vrstvy barvy musí být první vrstva dokonale suchá. Po první (řidší) a druhé (hustější) vrstvě nátěru je možno přejít ke strhání pásek a krycích folií. Pokud po stržení objevíte nějaká nedobarvené místo, opatrně je domalujte. Moderní barvy schnou velmi rychle, ale vždy je nutné kvalitně větrat a ideálně malovat během měsíců kdy je dostatečné větrání možné.