Jaké barvy vybrat pro výmalbu interiéru?

Výběr barev k výmalbě našeho interiéru hraje velkou roli v tom, jak na nás bude pokoj ve výsledku působit. Výmalba totiž umí zásadně ovlivnit nejen vzhled pokoje, ale i to, jakou v něm budeme mít náladu, nebo jak se v něm budeme cítit. I proto musíme při výmalbě myslet na to, že ne každá barva se hodí kamkoliv. Pokud se i vy chcete ve svém domově cítit co nejlépe, přečtěte si naše tipy na to, jak vybrat barvu svého do interiéru.

Barvy jako takové můžeme rozdělit podle jejich teploty, světlosti či sytosti. Co se týče teploty barev, barvy dělíme na teplé a studené. Sytost barev má zásadní vliv na výsledný odstín barvy, světlost pak hraje velkou roli v tom, jak na nás prostor působí po optické stránce. Nyní si tyto prvky důkladně rozebereme.

Teplota barev při výmalbě

Mezi teplé barvy můžeme zařadit žlutou, červenou, oranžovou, smetanovou či růžovou barvu. K chladným tónům patří fialová, zelená, modrá a šedá. Nic však není úplně jednoznačné. I mezi teplými barvami můžeme najít chladnější odstíny, mezi studenými pak teplejší odstíny. Studené odstíny barev v nás vyvolávají pocit chladu, ale i klidu. V pokoji s takovou výmalbou se lépe soustředíme – proto se hodí například do ložnice či pracovny, teplé barvy nás pocitově zahřívají, nabíjí nás energií a pozitivní náladou. Vyvolávají v nás silné emoce a stimulují nás. Tyto barvy se pak hodí do prostor, kde trávíme čas během dne. Typicky jde o kuchyni či obývací pokoj.  Při výmalbě se snažte o to, aby žádný pokoj nepůsobil jen studeně, nebo hřejivě. Snažte se mezi těmito dvěma protipóly najít zlatý střed a rovnováhu.

Sytost barev při výmalbě

Sytost barvy a výběr vhodného odstínu barvy jako takové se také podílí na tom, jak bude pokoj vypadat. Při vybírání odstínu se řídíme i tím, jaké pocity v nás barva vyvolává. Hodí se k podlaze a nábytku? Nebo bude působit jako pěst na oko? Nikdy se nenechávejte zviklat trendy, které se vám samotným nelíbí. Trendy se rychle mění a jistě nechcete měnit výmalbu každé dva až tři měsíce. Pokud se vám líbí syté odstíny, nezapomínejte na to, že v některých částech interiéru by mohly působit spíše rušivě.

Malířství Praha

Nabízíme malířské, natěračské služby – malířství Praha

Světlost barev při výmalbě

To, zda vyberete světlé nebo tmavé odstíny barev hraje zásadní roli v tom, zda bude prostor vypadat opticky větší nebo menší. Nikdy se nebudete cítit například v malé koupelně, když na její výmalbu použijete tmavě fialovou barvu. Malé místnosti je třeba opticky zvětšit. Toho dosáhnete využitím světlých tónů barev, strop můžete snížit tmavší výmalbou. Pokud je pokoj velký, můžete si dovolit tmavější barvy, které pokoj zmenší. Ačkoliv se hraje jen s optickou velikostí pokojů, na naše pocity má tato hr výrazný vliv.

Na celkové působení barvy a pokoje jako takového má velký vliv i to, jak výmalbu sladíme s nábytkem a dalším vybavením, kam patří koberce, podlaha, závěsy a jiné. Pokud tápete v tom, k čemu by se měla výmalba hodit nejvíce, měli byste ji sladit s největšími prvky pokoje. A to například s nábytkem. Nikdy nelaďte se stejnou barvou, když už, tak použijte jiné odstín téže barvy, nebo využijte rovnou zcela jinou barvu. Jestliže se bojíte výrazných barev, sázkou na jistotu je smetanová či bílá barva.

Obývací pokoj

Do obývacího pokoje se hodí zejména bílá, zelená či levandulová barva. Vhodné jsou také téměř všechny zemité odstíny – skořicová, kávová, odstíny zelené. Naopak zcela nevhodná je výrazná červená barva na velké ploše.

Ložnice

Do ložnice volíme mezi zelenou, modrou, krémovou, pískovou, broskvovou, růžovou, vínovou, ale i hnědou barvou. Nevhodné jsou výrazné barvy, kam patří žlutá, červená nebo oranžová barva.

Kuchyň

Kuchyň má tu výhodu, že ji můžeme vymalovat téměř jakkoliv. Za ideální pak považujeme zelenou, žlutou, broskvovou nebo hnědou barvu. Nevhodná je světle modrá nebo výrazná červená barva.

Koupelna

Do koupelen volíme zejména světlejší barvy, vzhledem k tomu, že se většinou jedná o nejmenší místnost našich domovů. Ideální je například světle šedá, bílá, modrá či zelená. Vyhýbáme se příliš tmavým barvám.

Dětský pokoj

Dětský pokoj je místem, které může působit vesele. Děti se zde učí, jsou kreativní, hrají si, ale také zde spí. Vhodné barvy jsou zelená, růžová, modrá, bílá nebo jejich odstíny. Nevhodná je agresivní červení, oranžovou či žlutou volíme spíše jako doplňkovou barvu.