Kdy je potřeba před malováním stěnu škrábat

Malování bytu samo o sobě není zcela náročnou činností. Předchází mu však náročnější příprava a po samotném malování přichází na řadu úklid. Malování je zdlouhavější v případě, že je potřeba původní malbu škrábat. Nemusíte to však dělat vždycky. Jak však poznat, že je potřeba starou malbu seškrábat?

Malířství Praha

Poznáte to na první pohled

Ve většině případů je hned na první pohled viditelné, že bude potřeba před malováním stěnu nejen očistit, ale rovnou škrábat. Ne vždy je však nutnost škrábání patrná hned na první pohled. Pokud se malba v některých místech loupe, bude potřeba stoprocentně škrábat. Pokud byste to neudělali, přiděláte si práci. Odlupující malba by se vám totiž lepila na nový nátěr a pravděpodobně by se začala loupat ještě více. Výsledek by byl navíc nevzhledný. Nemusíte se však bát. Pokud se malba loupe například jen okolo praskliny, neznamená to, že musíte nutně škrábat celou místnost. Někdy stačí oškrábat jen část malby a stěnu začistit.

 

Pokud se vám na první pohled zdá, že je stěna v pořádku, bude lepší ještě udělat test pohmatem. Stačí přejet po stěně rukou. V případě, že barva pouští nebo výrazně práší, musí pryč. V tomto případě opravdu kompletně.

 

V rozhodování, zda škrábat nebo nikoli vám může pomoci také malá zkouška. Vidíte, že se malba v určité části místnosti odlupuje? Pak v tomto místě zkuste špachtlí vyškrábat čtvereček. Pokud malba sama vypadne, bude lepší pokoj škrábat. Celý. Stejně tak je vhodné škrábání v případě, že pod odškrábnutým vzorkem stěny malba pouští.

 

Jak odstranit starou malbu?

Před samotným škrábáním je vhodné vyklidit opravdu celý pokoje. Počítejte s tím, že škrábání naděla velký nepořádek a v místnosti se bude hodně prášit. Co jde je tedy vhodné z místnosti odnést. Pokud je nějaká část nábytku těžká, je ideální ji dát doprostřed místnosti a dokonale přikrýt a zalepit.

 

Následně je dobré starou malbu namočit vodou. Ideální je k tomu malířská štětka, zvládnete to však také klasickým válečkem. Před škrábáním ani během něho není vhodné otevírat okna ani dveře. Důležité je, aby se stěny zapotily a šly dobře škrábat. Rozhodně není vhodné namáčet celou místnost najednou. Vždy si namočte jen takovou část stěny, kterou zvládnete oškrábat, než voda zaschne. Malba se škrábe malířskou škrabkou, setkat se můžete také s názvem patentka. Jestliže jde stěna škrábat špatně, je vhodné ji ještě jednou namočit. V opačném případě byste totiž mohli zničit omítku. Škrabku je vhodné držet pod malým úhlem, aby po stěně jen lehce klouzala a příliš se nezarývala. Díky tomu si budete jisti, že neponičíte štuk.

 

Ještě není hotovo

Máte oškrábaný celý pokoj? To bohužel ještě není konec této fáze před malováním. Po samotném škrábání je potřeba stěnu pořádně rozmýt. Lidé často na tuto část zapomínají nebo ji vědomě vynechávají. Pro konečný výsledek je však rozmývání opravdu důležité. Po škrábání totiž na zdi zůstávají malé praskliny. Póry a také rýhy. Rozmytí může pomoci vyhlazení stěny. K rozmývání budete potřebovat teplou nebo vlažnou vodu. Přidat můžete dokoncet také mýdlo. To dokáže neutralizovat případné mastnoty na stěně. Na rozmývání se hodí krátký kulatá zednická štětka. Stěnu je třeba rozmýt do ztracena. Povrch by měl být ve výsledku barevně jednotný a také hladký.

 

Nyní už zbývá jen po škrábání uklidit. Nejprve se zbavte hrubých nečistot a potom můžete vyhodit vrchní vrstvu pro zachycení největší části nečistot. Pak už je možné se pustit do penetrace zdí a samotného malování. Po něm na vás samozřejmě čeká ještě jeden, konečný úklid a stěhování nábytku zpět na místo.

 

Je to časově náročné

Škrábání a malování je pochopitelně poměrně časově náročné. A v neposlední řadě náročné i fyzicky. Pokud tedy nechcete strávit svůj volný čas zvelebováním vaší domácnosti, zvažte, zda si nepozvete profesionální malíře. Ti pravděpodobně při škrábání a malování nadělají mnohem méně nepořádku než vy a navíc si po sobě také uklidí. A vy se můžete zatím věnovat své rodině nebo koníčkům. Výsledek od profesionála bude navíc stoprocentní. Malíři vám také rádi poradí s výběrem vhodné barvy a barevného odstínu.