Proč a kde používat antimikrobní barvy?

Zvolit vhodnou malířskou barvu není jednoduché. Kromě klasických barev existují také antimikrobní barvy. Ty chrání vnitřní prostory před napadením viry a bakteriemi. Jsou vhodné v případě, že máte rádi opravdu čisté stěny a dbáte na zdravé klima v domácnosti. Kromě toho jsou vhodné také například do zdravotnických zařízeních.

 

Co to jsou antimikrobiální barvy?

Jsou to speciální ekologické barvy, které obsahují ionty stříbra a také další aktivní mikročástice. Tyto částečky zůstávají samozřejmě v nátěru a jsou nevymývatelné. Zaručí vám tak dlouhodobou ochranu proti bakteriím, plísním a virům. Všem prostorům, kde budete malovat těmito barvami dodáte bezpečí a naprostou hygienu.

Malířství Praha

Kde se používají antimikrobní či antibakteriální barvy?

Tyto speciální barvy samozřejmě můžete použít ve všech vnitřních místnostech, kde to uznáte za vhodné. Lze je využít v pokojích, kuchyních, koupelnách a všude tam, kde jsou problémy s plísněmi na stěnách. Především jsou však ideální volbou pro zdravotnictví, ústavy sociální péče, domovy seniorů, bazény, fitness centra nebo salony krásy. Jsou totiž zdravotně nezávadné a také mají unikátní funkční vlastnosti.

Jak fungují antimikrobní barvy

Antibmirkobní barva se aplikuje na stěny a stropy, aby se zabránilo růstu bakterií a plísní. Tyto barvy vytváří matný a vysoce propustný povrch, který je odolný vůči otěru suchou látkou. Antimikrobní barvy splňují požadavky ČSN EN 1504-2 i požadavek směrnice WTA CZ č. 2-9-04/D, tab 4 limitující použití krycích vrstev na sanačních omítkách z hlediska propustnosti vodních par.

 

Těmito barvami můžete natírat klidně stěny skladů potravin, jídelen a kuchyní. Tedy takových prostor, které přicházejí do nepřímého styku s jídlem. Na místa, která jsou v přímém styku s potravinami však vhodné nejsou. Stejně tak povrchy natřené antimikrobními barvami nesmí být ve stálém kontaktu s vodou. Také nesmí být vystavená kondenzující vlhkosti.

 

Stříbro v boji s bakteriemi

Antimikrobní barvy obsahují stříbro. Není divu. Je to jeden z nejstarších přípravků, který se používá v boji proti množení bakterií. Čím větší plochu stříbro zaujímý, tím větší má účinnost. Nanočástice stříbra dokáží velmi spolehlivě zlikvidovat mikroorganismy a vytvářet zdravější prostředí. Antibakteriální barvy s obsahem stříbra jsou považované na zdravotní barvy. Pokud vyberete barvu s obsahem iontů stříbra s dvojím účinkem, máte ještě větší jistotu účinnosti.

 

Barvy s obsahem stříbra zajistí stěnám dlouhodobé splnění hygienických norem a předpisů. Navíc jsou tyto barvy vhodné i do prostředí s vysokou vlhkostí. Jejich výhodou je velký pevnost a elasticita. Díky tomu se na stěnách nevytvářejí mikrotrhliny a barva se také ze stěn neodlupuje. Další výhodou je jejich omyvatelnost a vysoká propustnost vodních par. Navíc jsou barvy obsahující stříbro vysoce přilnavé k omítce, betonu, dřevu, oceli, keramickým obkladům i sádrokartonu. Barvy se stříbrem nemění svůj vzhled a jsou odolné proti UV záření.

 

Bakterie a viry

Bakterie lze rozdělit na hodné a zlé. Zatímco ty hodné se starají o oběh živin a a máme je ve svém tělé, zlé jsou patogenní. Bez hodných bakterií bychom nedokázali žít. Starají se totiž o naše tělo a navíc jsou velmi často využívané také v potravinářském průmyslu. Používají se k výrobě mnoha potravin jako jsou jogurty, vína nebo sáry. Dále se tyto hodné bakterie využívají také v chemickém průmyslu a důležité jsou také pro fungování životního prostředí. Mimo jiné se pomocí nich čistí voda v čistírnách odpadních vod. Bakteriemi se dokonce dají odstraňovat ropné skvrny.

 

Zlé bakterie jsou naopak pro člověka nebezpečné a způsobují nejrůznější nemoci. Do těla člověka se tyto zlé bakterie dostávají sliznicí nebo také přes kůži. Nejběžnější bakteriální onemocnění je zubní kaz. Bakteriální infekce nebo onemocnění se léčí antibiotiky.

 

Viry jsou oproti bakteriím mnohem menší. Jsou to vnitrobuněční cizopasníci, kteří škodí. Nelze je léčit antibiotiky tak, jako bakteriální onemocnění. Existují však antivirotika, která si s nimi v některých případech poradí. Nejznámějším virem dnešní doby je pravděpodobně koronavir, který zasáhl v minulých letech celý svět.