Psychologie barev aneb každá barva na vás působí zcela jinak

Každá z barev, které se na světě nachází, má naprosto odlišný význam, chcete-li – působení na člověka.  To, jaký význam barva má, se posuzuje podle psychologie barev a vnímání, symboliky barev a světla a jeho významu. Pokud i vás zajímá, co která barva symbolizuje, jste na správném místě.

  • Psychologie a vnímání barev – každá barva má své vlastní působení na lidskou psychiku. U studených barev se cítíme chladně, teplé tóny nás nabíjí energií. Každá z barev nám může přinést nejrůznější informace, pocity, vjemy.
  • Symbolika barev – všichni máme v hlavě zakotvenu spoustu nejrůznějších symbolů. Při pohledu na nejrůznější barvy se nám může spousta z těchto symbolů spojovat s různými předměty. Při pohledu na modrou si vzpomeneme na oblohu, při pohledu na žlutou vidíme sluníčko, při pohledu na červenou můžeme vidět například agresi jako abstraktní pojem.
  • Světlo a jeho význam – stejná barva může vypadat zcela odlišně, pokud máme v interiéru jiný povrch na stěnách, ráno barva vypadá jinak než večer, kdy nesvítí sluníčko. I barva podkladu hraje roli v tom, jak bude výsledná barva vypadat. Hrou se světlem můžeme v interiéru tvořit hotové zázraky. Můžeme opticky zmenšit velký prostor, ale i zvětšit ten malý.

A nyní již k tomu, jak na lidskou psychiku působí konkrétní barvy.

Bílá barva

Neutrální, jemná, čistá – zkrátka taková barva, se kterou nic nezkazíte. Jde o barvu, kterou si podvědomě spojujeme s nevinností a čistotou, svobodou, může charakterizovat nový začátek. Víte o tom, že bílá barva vzniká spojením žluté, červené a modré – což jdou základní tři barvy barevného spektra, z nichž vznikají další barvy? Jde o jasnou barvu, byt je díky ní na pohled opticky větší, prostornější. Pokud to s ní však přeženeme, může v nás takto vymalovaný pokoj budit pocit sterility, následkem čehož v nás evokuje pocit nemocnice. Pokud máte pokoj vymalovaný bílou barvou, nezapomínejte stěny oživit alespoň policemi a obrazy. Bílá barva se hodí zejména do malých prostor, které opticky zvětší. Hodí se i tam, kde není příliš denního světla.

Malířství Praha

Spolehlivá firma – malířství Praha

Šedá barva

Pro někoho jde o smutnou, pokornou, nudnou a netečnou barvu. Z psychologického hlediska patří šedá barva k barvám neutrálním. Ať už si o ní myslíte cokoliv, nemusíte mít strach vymalovat si s ní svůj domov. Šedá barva je totiž dokonalým podkladem pro jiné barvy. Tato barva se hodí téměř k jakékoliv jiné barvě.

Černá barva

Každý, kdo si chce doma vymalovat černou barvu, musí být hodně opatrný. Ačkoliv může při správném použití vypadat dobře i černá stěna, nic se nesmí přehánět. Černá barva jako taková v nás evokuje myšlenky na smrt, smutek, agresi, nicotu a vzdor. Jestliže ji ale zkombinujete s živými barvami, může být i černý interiér hezký. Černá barva vám může pomoci opticky zmenšit či zúžit prostor, nikdy ji ale nepoužívejte na příliš velkých plochách. Jistě nechcete mít deprese z vlastní ložnice.

Žlutá barva

Harmonie, soulad, svoboda, sluníčko, veselost, hravost, ale také povrchnost a přelétavost. Přesně takto zní charakteristika žluté barvy. Jde o barvu sluníčka, naděje, optimismu a štěstí. Díky této barvě budeme déle bdělí, nabití pozitivní energií, barva povzbuzuje koncentraci. Žlutá barva se hodí téměř do jakéhokoliv pokoje, vždy musíme být opatrní jen v tom, po jakém odstínu sáhneme. Citronová žlutá probouzí v lidech bdělost, olivově žlutá uklidňuje, matně žlutá povzbuzuje naše myšlenky.

Oranžová barva

Oranžová barva představuje úrodu, teplo, bohatství, slunce, ale také očekávání. Oranžová barva v nás evokuje vzpomínky na východ a západ slunce, meruňky, pomeranče. Jde o výraznou barvu, ale nikdy nebude agresivní tolik, jako je barva červená. Oranžová barva pomáhá proti únavě a povzbuzuje chuť k jídlu. Podle toho, jaký odstín barvy zvolíte, vás barva buď uklidní, nebo znepokojí. Oranžová barva je vhodná i do menších a tmavších pokojů, které opticky zvětší a prosvětlí.

Zelená barva

Zelená barva se hodí kamkoliv. Jde o uklidňující barvu, která je symbolem rovnováhy a jistoty. Na člověka barva působí uklidňujícím a uvolňujícím dojmem. Jde o barvu, která v nás evokuje pocit zdraví. Jde o barvu s pozitivními účinky na nervový systém, zklidňuje mysl a tlumí migrény. Barva snižuje tlak, jde o opak pocitů, které vyvolává červená barva.

Modrá barva

Při pohledu na modrou barvu se v nás evokuje pocit vody, stability, chutě, věrnosti a oddanosti. Jde o barvu, se kterou téměř nikdy nic nezkazíte, zvolíte-li vhodný odstín. Modrá barva symbolizuje moudrost, stabilitu, nesmrtelnost, hloubku a mystiku. Jde o vzdušnou a ničím nezatíženou barvu. Modrá barva uklidňuje, snižuje rytmus dýchání, povzbuzuje k přemýšlení. Jde o barvu vhodnou do koupelny, kuchyně, ale i pracovny.

Červená barva

Jde o agresivní a silnou barvu, která je nabitá spoustou emocí. Jde o silnou, mocnou a spontánní barvu, která v nás evokuje oheň, krev, lásku a nebezpečí. Jde o barvu akce a změny. Současně se jedná o slavnostní barvu. Tato barva zvyšuje krevní tlak, ale i puls. Jde o stimulující barvu, probouzí v nás energii, vášeň a aktivitu. Jde o barvu nevhodnou do ložnic, citlivější osoby by mohly mít problém se spánkem. Současně povzbuzuje chuť k jídlu. Jde o barvu vhodnou na část stěny či na doplňky, nikdy ne na výmalbu celého pokoje.