Když se řekne parkety, mnohým z nás se vybaví starý byt a staré zašedlé parkety na podlaze. Dnes máme mnoho možností, jak podlahu obnovit nebo jak položit novou. Záleží ovšem na našem vkusu, na našem přání a také finančních možnostech. Parkety jsou také jedním z nejběžnějších typů přírodních podlah a používají se již více než jedno století. V mnohém směru vytvářejí opravdová mistrovská díla, která můžeme vidět i v historických sídlech.
Parkety a jejich využití
Vzhledem k tomu, že parkety se vyznačují různými typy a vlastnostmi, jsou také dostupné pro všechny a to i ty nejnáročnější zákazníky. jak už bylo řečeno, můžeme je vidět v historických budovách,jako jsou hrady a zámky, kde tvořili dominantu místnosti. Parkety mohou být položeny i jako mozaika, kde jsou jednotlivé dřevěné dílce odděleny odstínem. Je tedy zřejmé, že je zde použito různého druhu dřeva, kde každý má své specifické vlastnosti.
Renovace parket
Parkety lze také renovovat, takže nemusíme hned přistupovat k radikálnímu řešení v podobě výměny celé podlahy. Objednáme – li si na to specialisty, kteří se renovacemi podlah zabývají, technik firmy nám nejdříve zjistí, v jakém technickém stavu podlaha vlastně je a poté navrhne možné řešení.
Výhody a nevýhody parketové podlahy
Ve srovnání s ostatními podlahami mají parkety své výhody, ale i nevýhody. Musíme ovšem konstatovat, že dřevěné parkety jsou stále velmi oblíbené a patří k těm vysoce kvalitním. Koneckonců podlaha patří k těm nejzatíženějším částem domu nebo bytu a je třeba k tomu také tak přistupovat.
Výhody parket:
- přirozenost
- odolnost proti opotřebení
- udržovatelnost
- šetrnost k životnímu prostředí
- krásný vzhled a schopnost překládat různá konstrukční řešení v interiéru
- možná renovace
Nevýhody parket:
- citlivost na vlhkost
- vysoké náklady
- nutnost dodatečné povrchové úpravy parket a následné údržby
Příprava parket
Před samotnou instalací by se parkety měly aklimatizovat. Tato doba trvání je dána velikostí teplotního rozdílu mezi podmínkami skladování a provozem parket. Parkety se nedoporučuje pokládat na začátku a na konci topné sezóny, kdy dochází k prudkému poklesu vlhkosti a teploty. Parkety se také pokládají až po ukončení všech „špinavých“ a „mokrých“ procesů. Před pokládkou parket je nutné zkontrolovat vlhkost podkladu, vlhkost měřená vlhkoměrem nesmí překročit 5%. Dřevo totiž může nasáknout vlhkost a tím bychom znehodnotili nejen jednotlivé parkety, ale prakticky i celou naši práci.
Zvláštní pozornost je věnována zejména podkladu, na který se budou parkety pokládat. Ten musím být čistý a vyrovnaný, veškeré nerovností či nedokonalostí jsou u každé pokládky jakékoliv podlahy vyloučeny. Docílíme tak dokonale rovnou a kvalitní podlahu.