+420 739 453 188

Jak vymalovat kuchyň: Vhodné barvy a praktické tipy

meta: Chystáte se na výmalbu kuchyně? Pojďte si nejdřív vybrat vhodnou barvu. Jaké odstíny se hodí a jaký typ nátěru je nejlepší?

Zařizujete nebo renovujete kuchyň? Její výmalba je nejrychlejší způsob, jak dát staré kuchyni novou podobu. Jaké odstíny působí nejlépe a jaký typ barvy je vhodný?

Malířství Praha

Než se pustíte do malování, promyslete estetickou i funkční stránku věci. Výmalbu ideálně přizpůsobte celkovému zařízení bytu, aby vše působilo jako harmonický celek. Pokud máte malou kuchyň, určitě volte světlé tóny, které prostor opticky zvětší. Levné kuchyně nový nátěr zase krásně oživí. Tmavým a sytým odstínům se raději úplně vyhněte. Také je lepší volit omyvatelné a zároveň prodyšné nátěry. Ale pěkně popořadě.

Jednotlivé barvy a jejich působení na naši psychiku

Nejčastější barvy pro výmalbu kuchyně jsou teplé odstíny od žluté po červenou. A pak je tu samozřejmě nesmrtelná klasika v podobě bílé. Jak na nás jednotlivé barvy působí? Které podporují chuť k jídlu a které ji naopak tlumí?

  • Žlutá působí optimisticky a kuchyň příjemně rozzáří. Zlepšuje náladu a podporuje chuť k jídlu. Do menších kuchyní volte ale raději její světlejší tóny.
  • Oranžová je do kuchyní a jídelen jako dělaná. Tedy za předpokladu, že neřešíte diety. Ze všech barev podporuje chuť k jídlu nejvíce.
  • Bílá je neutrální klasika, která se hodí k jakékoli barvě kuchyňské linky. Prostor provzdušní a pomůže opticky zvětšit i ty nejmenší kuchyň.
  • Červená v malé míře povzbuzuje, ve větším množství může ale dráždit. Pokud chcete kuchyň vymalovat červenou, určitě ji nepoužívejte na všechny stěny.
  • Zelená je svěží a přírodní barva, která působí příjemně na naši psychiku a podpoří zdravé stravování. Skvěle se kombinuje například se dřevem a bílou barvou.
  • Modrá je uklidňující a tlumí chuť k jídlu. Pozor jen na studené odstíny v kombinaci s nerezovými doplňky. Taková kombinace může působit zbytečně chladně. Naopak se dřevem působí velmi harmonicky.

Malířství Praha

Aby výmalba vydržela co nejdéle

Jaký typ nátěru se do kuchyně hodí? Určitě je dobré, aby byl omyvatelný. Pokud byste zvolili jen otěruvzdornou barvu, nebude to dostatečné. Sice nebarví, když se o ni opřete, ale po ušpinění ji nelze omýt. Jenže není omyvatelná jako omyvatelná. Do kuchyně, kde bývá často vlhko, volte barvu, která je prodyšná (paropropustná) a nebude hrozit tvoření plísní. Vhodné jsou také barvy, u kterých je uvedeno, že vydrží občasný kontakt s vodou a párou. Takovéto nátěry snadno omyjete houbičkou nebo hadříkem, a nebudete muset malovat po prvním zašpinění.

TIP: Pokud si potrpíte na hygienickou čistotu, zvolte antibakteriální nátěr, který díky iontům stříbra zabrání množení bakterií.

Malířství Praha

Efektní a praktická magnetická barva

Zapomeňte na magnetky na lednici a vymalujte část stěny magnetickou barvou. Na ni snadno přichytíte recepty, nákupní seznam nebo třeba fotky. Na magnetické barvy jde také psát (a samozřejmě to pak mazat). V případě, že neoceníte magnetickou funkci nátěru, zvolte levnější tabulovou barvu, na kterou recepty i nákupy napíšete také.

Malířství Praha

Méně je někdy více

Při malování myslete na to, že takto bude vaše kuchyň vypadat několik let. Proto se při volbě barev spíše kroťte, ať se vám nová podoba místnosti brzy neokouká. Také je lepší volit jen jednu barvu, maximálně dvě. U větších kuchyní si můžete dovolit trochu experimentů a pohrát si s dvěma kontrastními barvami. Menší kuchyně pak vymalujte buď jen jednou barvou, nebo zvolte tón v tónu.