Proč je renovace epoxidovým nátěrem tou správnou volbou

Plánujete renovaci betonových schodů? Betonové podlahy či schody je zapotřebí renovovat pravidelně, a to buď pomocí epoxidového nebo polyuretanového nátěru. V čem ale spočívají hlavní výhody a smysl epoxidových nátěrů?

Profesionální nátěry

Renovace betonových schodů musí vždy probíhat pouze s pomocí patentního certifikovaného systému a rovněž i pomocí kvalitního ochranného systému podle předepsaných dodavatelských směrnic a certifikovaného školení. Zároveň se renovace betonových schodů musí provádět na předem dokonale připravený podklad, který vám dokážou zajistit jen profesionálové ve svém oboru, a s tím nejlepším vybavením.

Údržba podlah Praha

Přípravná fáze renovace betonových schodů

Jakmile se pro epoxidový nátěr rozhodnete, je dobré se s odborníky předem domluvit na místě, kde se bude renovace provádět, o jak velkou plochu se jedná a také uvedete konkrétní materiál a typ betonových schodů. Nebudete-li si s čímkoliv vědět rady, odborníci vám velmi rádi pomohou. Zároveň si přijedou místo, kde se bude renovace provádět, obhlédnout. Musí důkladně zmonitorovat stav, v němž se schody aktuálně nacházejí, a také se společně domluvíte na celkové ploše renovace a počtu pracovníků.

 

Penetrace betonu

Než se ovšem odborníci do renovace betonových schodů pustí, je dobré provést penetraci betonu, která proniká hluboko do povrchu. Tím dojde k hydrataci na krystalickou strukturu a vytvoření hydrátu křemičitanu vápenatého. Veškeré póry jsou zaskleny a vytvrzují horní vrstvu betonu. Tak se docílí toho, že beton bude méně náchylný k prášení. Zároveň se ovšem také:

  • zvyšuje odolnost proti opotřebení
  • zvyšuje se odolnost proti chemickým prostředkům
  • zvyšuje se teplotní odolnost
  • zvyšuje se ochrana proti korozi výztuže

 

Proč zvolit epoxidový nátěr?

Především je vysoce odolný proti mechanickému poškození, pádům a nárazům a také proti chemikáliím. Aplikace epoxidu probíhá buď impregnací, nátěrem či krycí nebo samonivelační stěrkou. Než se aplikuje na schody krycí vrstva, je nutné zkontrolovat zejména čistotu podkladu a absenci všech nežádoucích částic, praskliny, pevnost, vlhkost a také například rozvrstvení podkladu nebo dilataci.

 

Betonové schody opatřené epoxidovým nátěrem se skládají z epoxidové pryskyřice a dalších přísad, které mají různé chemické vlastnosti. Ovšem kvalita samotného povrchu schodů se odráží od toho, jak kvalitně je připraven podklad, na který se nanáší epoxidová pryskyřice. Podklad musí být zejména:

  • čistý
  • rovný

Jednotlivé epoxidové nátěry

Čistého povrchu se docílí pískováním neboli tryskáním pískem či frézováním. Epoxidový nátěr se provádí ve dvou i více vrstvách. První vrstva je podkladová a zaručuje dobrou přilnavost nátěru k podkladu. Druhá, třetí a další vrstvy označujeme za základní či finální a aplikují se v nejrůznějších tloušťkách. Vrchní nátěr lze provést v barvě, kterou si vyberete z barevné škály RAL.

 

Jakmile je renovace betonových schodů dokončena, je zapotřebí vyčkat alespoň dvanáct hodin, než budete moci schody zatížit. Po dvou dnech lze schody využívat již s vyšším mechanickým zatížením. A po sedmi dnech dosáhnou všech svých vlastností. Budou mechanicky odolné a chemicky stabilní.