Sauna je stále velmi oblíbená

Sauna je dnes považována za dokonalou dřevěnou místnost, která naše tělo nejen zregeneruje, ale dodá nám energii na další den. Ve Finsku jsou sauny považovány za tradiční, jsou také součástí kultury a Finové jsou na ně velmi pyšní. Finská sauna se svou historií jde hluboko do starověku. Ve finské sauně je teplota asi 100 stupňů a vlhkost nepřesahuje zhruba 20 %. Má mnohem silnější účinek na tělo.

Finská sauna

Sauna – druh lázně, jejíž zařízení je založeno na mechanismu ohřevu vzduchu v místnosti. Proto by měl být materiál, který se používá pro stavbu sauny, odolný k účinkům vysokých teplot. Nejdříve je třeba si vybrat místo, kde bychom saunu chtěli mít. saunu můžeme mít nejen v koupelně, ale můžeme ji mít také například v suterénu domu nebo dokonce i v ložnici. Jak je to možné? Při výpočtu velikosti sauny, v závislosti na počtu osob, je třeba mít na paměti, že pro jednu osobu je zapotřebí minimálně 2 m 3 prostoru. Výška stropu musí být nejméně 2 m. Domy mají větší možnosti a tak je domácí sauna například v suterénu velmi vhodnou alternativou a navíc je zde možnost využití každého centimetru místa. Sauna je tak vlastně zhotovena na míru a vůbec nevadí, že bude i v atypickém tvaru.

Saunové moduly

Co se týká sauny menších rozměrů, tak tady můžeme mít již hotový modul a je možné saunu tak umístit i v ložnici nebo tam, kde nás tlačí nedostatek místa. Tyto saunové moduly jsou dnes běžně k dostání, liší se pouze tvarem, velikostí, vybavením a skladbou materiálu. ve většině případů jde ale o infrasauny.

Kvalitní materiál je základ

K tomu, abychom měli svou domácí saunu v plné dokonalosti, můžeme si rovněž vybrat, z jakého materiálu bude sauna zhotovena. Nejlepší pro výrobu saun je obyčejná lípa, osika a dřevo z afrického stromu zvaného abashi. Samozřejmě, že i další dřevo je vhodné pro stavbu sauny, zde záleží na našem výběru, okolnostech a vlastnostech vybraného dřeva.

Skandinávská borovice. Má růžový odstín, téměř žádné suky a má zajímavý vzor letokruhů. Po čase takové dřevo ztmavne a objeví se na něm známky stárnutí.
Olše má dostatečnou hustotu, má světle růžovo-hnědý odstín a nádherný prstencový vzor. Lze jej použít pro venkovní saunu. Hemlock je dřevo, které nemá téměř žádnou pryskyřici a má minimum suků, jeho barva je růžově hnědá.Skandinávský smrk je nejvíce dostupný mezi jehličnany.Má velký počet malých suků, barva je světle žlutá. Lípa je dřevo bez suků a je hladká, velmi vhodná pro vybavení sauny. Abashi je africký dub. Dřevo je husté, má hladkou strukturu a nízkou tepelnou vodivost, barva je světle hnědá s tmavými tečkami. Cedr patří mezi ty luxusnější materiály, ale velmi oblíbené. Cedr má zvláštní aroma.

Blahodárné účinky sauny

A proč je sauna tak oblíbená? Je to skvělé místo pro odpočinek a načerpání energie na další dny, ale sauna je také velmi oblíbená jako rekonvalescence poúrazových a pooperačních stavů, uvolněné svalstvo uvítají sportovci a saunu doporučují lékaři i astmatikům a lidem, kteří mají problémy s dýchacími cestami. Pravidelnou návštěvou sauny se také zvyšuje obranyschopnost našeho těla, které se zbavuje škodlivých látek, pokožka je výrazně hladší a pevnější a naše mysl je uvolněnější.