Dokonalé malování bytu

Nástěnná malba je jedním z tradičních typů dekorací pro stěny bytu, domu i kanceláře. Můžeme si vybrat libovolnou barvu, můžeme vytvořit na stěnách originální strukturu a povrchovou úpravu nebo můžeme použít tapety, které jsou dnes velmi populární a moderní. Další výhodou tohoto typu povrchové úpravy je rychlost provedené práce.

Co malování vlastně obnáší

Mnoho lidí malování nemá moc v oblibě a to už z důvodu ne moc oblíbeného závěrečného úklidu. Obvykle se malování skládá ze tří fází:

  • Příprava nátěrových hmot a náčiní k tomu potřebných
  • Příprava povrchu pro malby
  • Malování

Povrch stěn je třeba nejdříve dobře vyhladit a odstranit nedokonalosti, které by mohly způsobit později opadání omítky a malby. Dírky po skobičkách, na kterých nám visel obraz můžeme zatmelit stavebním tmelem nebo lze použít sádru. Povrch stěny musí být také očištěn od různých nečistot prachu, mastnoty, a podobně. Jakmile je stěna připravená můžeme začít malovat. Důležitý je i základní nátěr. Ten vytváří speciální ochrannou vrstvu, která zajišťuje dobrou stálost barev.

Barvy hrají prim

Mnohdy tápeme nad tím, jakou barvou vlastně byt vymalujeme. Paleta barevných odstínů je široká. Pokud minimalistické trendy zahrnují použití neutrálních barev, pak je moderní doba připravena na kreativitu. Zde můžeme využít i ty nejoriginálnější nápady. Malování stěn v secesním stylu bytu vyžadují zase barvy přírody. Zde jsou oblíbenými barvami modrá a zelená, hnědá a zlatá. Nesmíme zapomenout na to, že důležitým pravidlem pro malování stěn v bytě je použití pouze tří odstínů barvy.

Při malování bychom ale měli dbát i na daleko více aspektů, které nám samotné malování nejen zpříjemní, ale konečný výsledek bude jistě daleko originálnější a my budeme mnohem spokojenější.

  • princip kontrastu – bez světla není tma, a při malování jeden z odstínů slouží jako přirozený doplněk k druhému, aby vytvořil působivý harmonický design stěn
  • vyvážení barev – některé odstíny se zdají nudné a naléhavě vyžadují doplnění nebo zvýraznění, takže použití přechodového tónu může oživit interiér
  • korekce vizuálního vnímání – dovedně a hlavně smysluplně vybraná kombinace barev může pomoci vizuálně místnost rozšířit nebo naopak zmenšit

Jaké odstíny barev jsou v módě

Je to individuální a do každé místnosti se hodí něco jiného. Stále velmi oblíbená je bílá. Je to královna mezi barvami, protože je možné kombinovat ji se všemi jinými barvami. Působí čistě, někdy až andělsky. Vymalovat stěny bílou barvou můžeme prakticky všude a tím víc vyniknou nejrůznější doplňky. Pozor bychom si měli dát na kombinaci studených a teplých barev. Červená například je sice velmi výrazná, ale moc se nedoporučuje, protože vyvolává agresi a fialová zase působí depresivně.

Malíři dneška

Pokud předpokládáme, že jsou malíři vybavení kbelíkem s vápnem a štětkou, budeme asi překvapeni jejich moderním vybavením. Mají dnes nejen štětky různých velikostí, ale také teleskopické tyče na malování stropu nebo těžko dostupných míst, nejen štafle, ale i nejrůznější schůdky, válečky a jiné moderní náčiní potřebné právě pro vymalování bytu.